Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Sjuksköterska
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå

Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del det avser ändring i 12 kap. 17 socialförsäkringsbalken i enlighet med vad som


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:70 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar. Motivering Nu aktuella


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:53 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Stärkt företagshälsovård för bättre arbetsmiljö

Motion 2013/14:A386 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:A386 av Finn Bengtsson m.fl. (M) Stärkt företagshälsovård för bättre arbetsmiljö M1860 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för ett fortsatt stöd av företagshälsovården


Utskottsberedning: 2013/14:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A386 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.