Elisabeth Falkhaven (MP)

Elisabeth Falkhaven (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Hallands län, plats 69
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elisabeth.falkhaven[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot autonoma vapensystem

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. MP Förbud mot autonoma vapensystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett internationellt förbud mot autonoma vapensystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den tekniska utvecklingen går snabbt framåt,


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Utveckling av den svenska livsmedelsstrategin för att minska sårbarheten i jordbruket och livsmedelssektorn

Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. MP Utveckling av den svenska livsmedelsstrategin för att minska sårbarheten i jordbruket och livsmedelssektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett mål för självförsörjningsgraden bör utvecklas och tillkännager


Utskottsberedning: FöU MJU 2018/19:MJU2

Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.