Ellen Juntti(M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 229
Titel Kriminalinspektör
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot utländska stöldligor

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:166 Åtgärder mot utländska stöldligor av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Varje år stjäl utländska stöldligor för miljarder kronor i Sverige. Ligorna misstänkt ligga bakom stora delar av villainbrotten, och enligt Villaägarnas Riksförbund har antalet

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Transporter av frihetsberövade

Skriftlig fråga 2017/18:143 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2017/18:143 Transporter av frihetsberövade av Ellen Juntti (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Från och med den 1 april i år började nya bestämmelser gälla för transporter av frihetsberövade. Bestämmelserna innebär att Kriminalvården fick rätt att utföra transporter av frihetsberövade

Inlämnad: 2017-10-23 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:143 av Ellen Juntti (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.