Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 274
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865983
E-post emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:158 Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:158. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma


Utskottsberedning: 2017/18:FiU43

Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4119 av Emil Källström m.fl. (C) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:159 Tillstånd att ta


Utskottsberedning: 2017/18:FiU44

Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4112 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. M, C, KD, L med anledning av prop. 2017/18:137 Upplösning av Sparbankernas säkerhetskassa och vissa andra frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att den utökade föreskriftsrätt


Utskottsberedning: 2017/18:FiU47

Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4035 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.