Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 274
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865983
E-post emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mannaminnes framtid

Interpellation 2017/18:371 av Emil Källström (C)

Interpellation 2017/18:371 Mannaminnes framtid av Emil Källström C till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Den 23 januari kom budet om att Anders Åberg har gått bort. Anders Åberg är en av Sveriges kändaste konstnärer och har bidragit med verk till Nationalmuseum, Arlanda flygplats och Stockholms tunnelbana.

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:371 av Emil Källström (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mannaminnes framtid

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.