Emma Henriksson(KD)

Emma Henriksson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Fil.kand.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866334
E-post emma.henriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Ledamot 2012-05-08 – 2015-08-27
    • Gruppledare 2012-02-21 – 2015-06-16
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2012-02-20
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ordförande 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ordförande 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-04-25 – 2015-08-27
    • Ledamot 2012-05-08 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2015-08-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:106 Samverkan vid utskrivning från sluten hälso- och sjukvård

Motion 2016/17:3635 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3635 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) med anledning av prop. 2016/17:106 Samverkan vid utskrivning från sluten hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt lägga fram förslag om det samlade omhändertagandet


Utskottsberedning: 2016/17:SoU18

Motion 2016/17:3635 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3635 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2016/17:110 Riksrevisionens rapport om statens styrning genom riktade statsbidrag inom hälso- och sjukvården

Motion 2016/17:3631 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3631 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) med anledning av skr. 2016/17:110 Riksrevisionens rapport om statens styrning genom riktade statsbidrag inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att framöver fastställa


Utskottsberedning: 2016/17:SoU23

Motion 2016/17:3631 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3631 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2016/17:85 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk

Motion 2016/17:3627 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3627 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) med anledning av prop. 2016/17:85 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om obligatoriska samverkansavtal i fråga om vården för personer


Utskottsberedning: 2016/17:SoU13

Motion 2016/17:3627 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3627 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.