Emma Wallrup(V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar

Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att skyndsamt utreda hur undantag från krav på strategisk miljöbedömning och


Utskottsberedning: MJU

Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Körkortstillstånd för före detta drogmissbrukare

Skriftlig fråga 2016/17:1598 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2016/17:1598 Körkortstillstånd för före detta drogmissbrukare av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Vid förnyelse av körkort efter återkallelse på grund av exempelvis drogpåverkan kan enbart läkarräkningar för att påvisa man inte längre missbrukar i vissa fall nå upp till en summa av 20 000–30

Inlämnad: 2017-06-14 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1598 av Emma Wallrup (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling

Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att avyttra statens aktier i Metria AB. Riksdagen avslår regeringens förslag om att avyttra statens aktier


Utskottsberedning: 2016/17:NU24

Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.