Erik Andersson(M)

Erik Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865444
E-post erik.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:AU10 26 april 2017 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2016/17:455 av Erik Andersson (M) 25 april 2017 Integrationsinsatser för kvinnor
Interpellationsdebatt 2016/17:445 av Christian Holm Barenfeld (M) 25 april 2017 Kvinnors integration
Debatt om förslag 2016/17:SkU24 6 april 2017 Punktskatter

Korrekta personuppgifter hos myndigheter

Interpellation 2016/17:469 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:469 Korrekta personuppgifter hos myndigheter av Erik Andersson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Enligt Skatteverket har uppåt 50 procent av dem som söker asyl registrerat olika personuppgifter hos olika myndigheter. Detta gör att samma person genom att ha flera

Inlämnad: 2017-04-25 Svarsdatum: 2017-05-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:469 av Erik Andersson (M) (pdf, 69 kB)

Integrationsinsatser för kvinnor

Interpellation 2016/17:455 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:455 Integrationsinsatser för kvinnor av Erik Andersson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den 6 april presenterade Sveriges Kvinnolobby en granskning som visar att kvinnor missgynnas i alla delar av etableringen och att skillnaderna är särskilt stora i de

Inlämnad: 2017-04-07 Svarsdatum: 2017-04-25 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:455 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Integrationsinsatser för kvinnor

Kvinnors integration

Interpellation 2016/17:445 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2016/17:445 Kvinnors integration av Christian Holm Barenfeld (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den största integrationsutmaningen är att öka utrikes födda kvinnors deltagande på arbetsmarknaden. Detta bör återspeglas i regeringens politik. Sveriges Kvinnolobby

Inlämnad: 2017-04-06 Svarsdatum: 2017-04-25 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:445 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnors integration

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.