Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-11-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-11
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-11
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:432 av Erik Andersson (M) 18 maj 2018 Vårdköerna i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Sammanfattning Moderaterna satsar på utökad samhällsorientering för nyanlända, inrättandet av en utbildningsplikt och förlängd etableringstid från två år till tre år för nyanlända som står


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3901 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Sammanfattning Inom utgiftsområde 14 lägger vi fram förslag om ett förenklat regelverk för subventionerade anställningar och om hur arbetslöshetsförsäkringen bör utformas för att säkerställa att den ska fungera


Utskottsberedning: 2017/18:AU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3876 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Lika möjligheter för kvinnor och män

Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. M Lika möjligheter för kvinnor och män Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sänka skatten på arbete för alla som jobbar, med tyngdpunkt på låga inkomster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:AU7 2017/18:FiU1 2017/18:JuU17 2017/18:KrU2 2017/18:SfU1 2017/18:SfU3 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3182 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.