Erik Ottoson(M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 55
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864453
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-20 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 15 juni 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:529 av Erik Ottoson (M) 9 juni 2017 Öppna data
Interpellationsdebatt 2016/17:513 av Erik Ottoson (M) 2 juni 2017 Sveriges roll i den växande civila drönarindustrin
Debatt om förslag 2016/17:TU17 1 juni 2017 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

Gemensamma reselösningar i den svenska kollektivtrafiken

Interpellation 2016/17:573 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2016/17:573 Gemensamma reselösningar i den svenska kollektivtrafiken av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Att det kollektiva resandet ökar är viktigt för att Sverige ska kunna möta klimatutmaningarna och för att trafiken i framför allt våra städer ska fungera på ett så smidigt sätt

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:573 av Erik Ottoson (M) (pdf, 81 kB)

Ursprungsmärkning av olja

Skriftlig fråga 2016/17:1514 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2016/17:1514 Ursprungsmärkning av olja av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Ann Linde (S) Enligt uppgifter från Sveriges Radio har ett svenskägt företag under en längre tid handlat med oljeprodukter som har sitt ursprung i Ryssland men som i efterhand har märkts om i Vitryssland i syfte att undvika att betala

Inlämnad: 2017-06-01 Svarsdatum: 2017-06-14 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1514 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Öppna data

Interpellation 2016/17:529 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2016/17:529 Öppna data av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Inom stat och kommuner i Sverige finns stora mängder information som rätt hanterade kan skapa stora värden för såväl det offentliga som näringsliv och privatpersoner. Jag och statsrådet har tidigare konstaterat att vi

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-06-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:529 av Erik Ottoson (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öppna data

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.