Erik Ottoson (M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864453
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-20 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Suppleant trafikutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Åke Ottoson och sekreteraren Karin Wallin.
  • Utbildning

    Sjödalsgymnasiet, Huddinge, slutår 09. Studier i statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet, ej avslutade.
  • Anställningar

    Truckförare, Academic Work 09-10. Projektsekreterare med ansvar för valet, Moderaterna i Huddinge kommun 10. Lagerarbetare/truckförare, Academic Work 11. Trafiklandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 12-14. Finanslandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 15- (tjänstledig).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 10-. Ersättare, grundskolenämnden, Huddinge 08 och 1:e vice ordförande 11-14. Ledamot, gymnasienämnden, Huddinge 09-10. 1:e vice ordförande, natur- och byggnadsnämnden, Huddinge 15-. Ledamot, jämställdhetsrådet, Huddinge kommun 09-10. Ledamot, mångfalds- och demokratiberedningen, Huddinge kommun 11-14. Vice ordförande, partistöds- och arvodeskommittén, Huddinge kommun 14-. Ordförande, kommunens valberedning, Huddinge 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Huddinge 07. Vice föreningsordförande, Huddinge MUF 07. Styrelseordförande, Huddinge MUF 07-13. Styrelseersättare, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 07. Styrelseledamot, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 08-13. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 11-. Styrelseledamot, MUF Stockholm 12-13. Föreningsordförande, Huddingemoderaternas kommunkrets 13-. Föreningsordförande, Friluftsföreningen Bofinken 14-. Styrelsesuppleant, Södertörns energi AB 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU13 2 maj 2018 Fossiloberoende transporter
Debatt om förslag 2017/18:TU9 28 mars 2018 It-politik
Interpellationsdebatt 2017/18:292 av Erik Ottoson (M) 6 februari 2018 Uppföljning av kollektivtrafiklagen
Debatt om förslag 2017/18:TU4 24 januari 2018 Postfrågor

Transporter för jobb och tillväxt

Motion 2017/18:3833 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3833 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Transporter för jobb och tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör analysera sitt arbetssätt i syfte att uppmuntra produktivitetshöjningar och innovation och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:SkU10 2017/18:SkU9 2017/18:TU1 2017/18:TU10 2017/18:TU11 2017/18:TU13 2017/18:TU14 2017/18:TU15 2017/18:TU16 2017/18:TU17 2017/18:TU18 2017/18:TU5 2017/18:TU6 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 45 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3833 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3833 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 144 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3832 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3832 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Sammanfattning I vår plan för ett starkare Sverige utgör tillväxt i hela landet en central utgångspunkt. För att det ska vara möjligt behöver både människor och företag ett hållbart och konkurrenskraftigt transportsystem


Utskottsberedning: 2017/18:TU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3832 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3832 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Drönare i skyddsvärda naturområden

Motion 2017/18:3401 av Erik Ottoson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3401 av Erik Ottoson M Drönare i skyddsvärda naturområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda reglerna för flygning med obemannade luftfartyg och tillkännager detta för regeringen. Motivering Antalet drönare obemannade autonoma


Utskottsberedning: 2017/18:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3401 av Erik Ottoson (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3401 av Erik Ottoson (M) (pdf, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.