Eskil Erlandsson(C)

Eskil Erlandsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Lantmästare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865683
E-post eskil.erlandsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Vice ordförande 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Vice ordförande 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Vice ordförande 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Vice ordförande 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Ordförande 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2014-10-08 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Jordbruksdepartementet

    • Landsbygdsminister 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Jordbruksminister 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1996-03-15 – 1998-10-05
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2011-01-01 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sena utbetalningar av jordbruksstöd

Skriftlig fråga 2016/17:1258 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1258 Sena utbetalningar av jordbruksstöd av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Centerpartiet har vid ett flertal tillfällen uppmärksammat de försenade utbetalningarna av olika ersättningar inom ramen för Landsbygdsprogrammet. En del lantbrukare har i väntan på sina ersättningar

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1258 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 78 kB)

Referensnivåer för LULUCF

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1109 Referensnivåer för LULUCF av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Just nu förhandlas i rådet och Europaparlamentet frågan om inkludering av utsläpp och upptag från jordbruks- och skogssektorn. Uppgifter från dessa förhandlingar tyder på att Sverige är passivt och inte har

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 79 kB)

Regeringens ståndpunkt i frågan om skogen och LULUCF

Skriftlig fråga 2016/17:1024 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1024 Regeringens ståndpunkt i frågan om skogen och LULUCF av Eskil Erlandsson (C) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Den 27 mars kommer artikel 8, LULUCF, att diskuteras på rådsmötet i Bryssel. Riksdagens mandat till regeringen grundar sig på följande ståndpunkt: Regeringen bedömer att ett aktivt,

Inlämnad: 2017-03-09 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1024 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.