Eva-Lena Jansson(S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jämställdhet i förorten

Interpellation 2016/17:431 av Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2016/17:431 Jämställdhet i förorten av Elisabeth Svantesson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Kvinnor som berättar att de lever mer isolerat här än i det land de flytt ifrån, som inte kan vistas fritt i det offentliga rummet och inte kan vara klädda hur de vill. Flickor som tvingas kliva på längst

Inlämnad: 2017-04-05 Svarsdatum: 2017-04-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:431 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhet i förorten

Övergrepp mot hbt-personer i den ryska delrepubliken Tjetjenien

Skriftlig fråga 2016/17:1198 av Eva-Lena Jansson (S)

Fråga 2016/17:1198 Övergrepp mot hbt-personer i den ryska delrepubliken Tjetjenien av Eva-Lena Jansson (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under de senaste dagarna har vi nåtts av fruktansvärda nyheter från den ryska delrepubliken Tjetjenien. Homosexuella människor fängslas och torteras i fängelser.

Inlämnad: 2017-04-05 Svarsdatum: 2017-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1198 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 79 kB)

Jämställdhetspolitiken

Interpellation 2016/17:395 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:395 Jämställdhetspolitiken av Erik Andersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Regeringens planer på att bilda en jämställdhetsmyndighet riskerar att slå sönder redan i dag väl fungerande verksamheter. En ny myndighet måste fyllas med uppdrag och innehåll. Då är risken stor att den kompetens

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:395 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhetspolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.