Eva-Lena Jansson(S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

PTS allmänna råd

Skriftlig fråga 2006/07:1364 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 14 juni Fråga 2006/07:1364 PTS allmänna råd av Eva-Lena Jansson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) I en artikel i Expressen den 9 juni kan man läsa att infrastrukturminister Åsa Torstensson anser att postoperatörernas utdelningsplikt går före rekommendationer från en myndighet

Inlämnad: 2007-06-14 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Behovet av analys före försäljning

Interpellation 2006/07:623 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 30 maj Interpellation 2006/07:623 Behovet av analys före försäljning av Eva-Lena Jansson (s) till statsrådet Mats Odell (kd) Med anledning av regeringens proposition om försäljning av vissa statligt ägda bolag har flera interpellationer kring denna fråga debatterats i kammaren. Den

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Mats Odell (KD)

Satsning på arbeten för ungdomar

Interpellation 2006/07:621 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 30 maj Interpellation 2006/07:621 Satsning på arbeten för ungdomar av Eva-Lena Jansson (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Den borgerliga regeringen valde redan i sin höstbudget att kraftigt försämra arbetsmarknadspolitiken, och i vårbudgeten fanns inga särskilda

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.