Eva-Lena Jansson(S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hatbrottsutbildning

Skriftlig fråga 2007/08:1516 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 1 augusti Fråga 2007/08:1516 Hatbrottsutbildning av Eva-Lena Jansson (s) till justitieminister Beatrice Ask (m) Under veckan som gått har Stockholmpolisen identifierat minst två hatbrott som genomförts mot homosexuella män. Genom inrättandet av en hatbrottsjour har man i Stockholm

Inlämnad: 2008-08-01 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ansvar för ID-kortsutfärdande

Skriftlig fråga 2007/08:1504 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 28 juli Fråga 2007/08:1504 Ansvar för ID-kortsutfärdande av Eva-Lena Jansson (s) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) Genom flera interpellationer och frågor, som besvarats av integrationsminister Nyamko Sabuni och justitieminister Beatrice Ask, har jag tagit upp frågan om svårigheter

Inlämnad: 2008-07-28 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Vårdnadsbidrag och utanförskapet

Skriftlig fråga 2007/08:1408 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 24 juni Fråga 2007/08:1408 Vårdnadsbidrag och utanförskapet av Eva-Lena Jansson (s) till finansminister Anders Borg (m) Den borgerliga regeringens definition av begreppet utanförskap är i flera fall obegriplig. Om en person är sjukskriven till exempel tre dagar för en kraftig förkylning

Inlämnad: 2008-06-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.