Eva-Lena Jansson (S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Brevbärare.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, näringsutskottet 06-14, EU-nämnden 10-15 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Inez Jansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, distribution & kontorslinjen, Karlskoga 79-81. Fackliga utbildningar 85-99. Ledarskapsutbildning, Socialdemokraterna 05-06.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, 81-85. Postnord 85-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Örebro län, 14. Ledamot, integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Varberga-Kils kommundelsnämnd 95-98, service- och omsorgsnämnden 99-02 och programnämnd Tillväxt och utveckling 03-06. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Vice ordförande, vuxenutbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro arbetarekommun 00-02 och Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Örebro län 03-05. Ordförande, Seko Örebro 00-06. Ledamot, Sekos förbundsstyrelse 03-06. Ledamot, LO-distriktet 00- och LO-fackens styrelse 99-04. Facklig ledare, Örebro läns partidistrikt 10-12. Styrelseledamot, ÖSK Handboll 09-11. Ordförande, Sällskapet Right Livelihood Award 10-. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 11-.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändring av arbetsmarknadspolitiken

Skriftlig fråga 2011/12:754 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 7 september Fråga 2011/12:754 Förändring av arbetsmarknadspolitiken av Eva-Lena Jansson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Vid flera tillfällen har kritik mot åtgärden fas 3 lyfts upp och debatterats i riksdagen. I dag är det drygt 30 000 personer som är inskrivna

Inlämnad: 2012-09-07 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Tilltron till trygghetssystemen

Interpellation 2011/12:438 av Green, Monica (S)

den 2 augusti Interpellation 2011/12:438 Tilltron till trygghetssystemen av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Många tappar tilltron till gemensamma lösningar eftersom de inte har ekonomisk trygghet vid arbetslöshet och sjukdom. Det finns inget fullgott inkomstbortfallsskydd i de allmänna försäkringarna,

Inlämnad: 2012-08-02 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tilltron till trygghetssystemen

Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Interpellation 2011/12:437 av Green, Monica (S)

den 2 augusti Interpellation 2011/12:437 Ekonomisk trygghet vid sjukdom av Monica Green S till statsrådet Ulf Kristersson M För att alla ska få ersättning för sitt inkomstbortfall vid sjukdom krävs att taken i försäkringarna är så pass höga att de flesta löntagare omfattas. Det första den moderatledda regeringen

Inlämnad: 2012-08-02 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.