Eva-Lena Jansson(S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsverkets uppdrag

Interpellation 2013/14:533 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:533 Migrationsverkets uppdrag av Eva-Lena Jansson (S) till Statsrådet Tobias Billström (M) Krig, kriser och oroligheter i vår omvärld gör att antalet människor som söker asyl i Sverige ökar. För Socialdemokraterna är det självklart att Sverige som land ska ha en öppen och generös hållning

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Tobias Billström (M)

Interpellation 2013/14:533 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Migrationsverkets uppdrag

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:506 Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet av Eva-Lena Jansson (S) till Finansminister Anders Borg (M) I en rapport från Akademikerförbundet SSR kan man läsa hur det skett en dramatisk förändring av de svenska trygghetssystemen. I dag kan ingen få ut mer än 10 472 kronor i månaden efter

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.