Eva-Lena Jansson(S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864700
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador

Interpellation 2014/15:730 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2014/15:730 Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador av Lotta Finstorp (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Enligt en rapport som LO-TCO Rättskydd AB har tagit fram har antalet arbetsskadeanmälningar och arbetsskadeprövningar minskat de senaste tio åren.

Inlämnad: 2015-07-07 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:730 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskningen av antalet anmälningar och prövningar av arbetsskador

PTS upphandling av förmedlingstjänsten bildtelefoni

Skriftlig fråga 2014/15:633 av Eva-Lena Jansson (S)

Fråga 2014/15:633 PTS upphandling av förmedlingstjänsten bildtelefoni av Eva-Lena Jansson (S) till Statsrådet Mehmet Kaplan (MP) Tjänsten bildtelefoni riktar sig till personer som är döva, dövblinda, hörselskadade eller personer med språkstörning och som använder svenskt teckenspråk i sin kommunikation samt till

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:633 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 80 kB)

Ungdomsgaranti utan effekt

Interpellation 2014/15:547 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:547 Ungdomsgaranti utan effekt av Tina Ghasemi (M) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) IFAU menar att ungdomsgarantin på 1990-talet inte hade någon som helst effekt. Trots detta är det en av de få arbetsmarknadspolitiska åtgärderna som den nuvarande regeringen har som lösning för

Inlämnad: 2015-04-24 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:547 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 73 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomsgaranti utan effekt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.