Eva Lindh (S)

Eva Lindh (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 119
Titel Socionom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eva.lindh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ersättare 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ersättare 150901-151231 och 160418-170101. Extra suppleant civilutskottet 15 och extra suppleant socialförsäkringsutskottet 16-17.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Ulf Lindh och vårdbiträdet Rose-Marie Lindh.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lättillgängligt stöd

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S)

Fråga 2016/17:577 Lättillgängligt stöd av Eva Lindh (S) till Statsrådet Åsa Regnér (S) När människor behöver samhällets insatser bör insatserna finnas lättillgängliga. Att kunna ge stöd i ett tidigt skede handlar i grunden om att människor ges verklig makt och inflytande över sina egna liv. Som Linköpingsbo

Inlämnad: 2016-12-20 Svarsdatum: 2017-01-11 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S) (pdf, 75 kB)

Införsel av alkohol

Skriftlig fråga 2016/17:469 av Eva Lindh (S)

Fråga 2016/17:469 Införsel av alkohol av Eva Lindh (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Illegal införsel av alkohol i bussar har alltmer uppmärksammats. Inte minst i Östergötland där Polismyndigheten har kunnat kartlägga och göra tillslag där mycket stora mängder har kunnat föras in i Sverige. Det handlar

Inlämnad: 2016-12-07 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:469 av Eva Lindh (S) (pdf, 76 kB)

Jämställdhet och idrott

Skriftlig fråga 2016/17:465 av Eva Lindh (S)

Fråga 2016/17:465 Jämställdhet och idrott av Eva Lindh (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Jämställdhet är en fråga som har diskuteras inom idrottsrörelsen under många år. År 1945 arrangerades den första konferensen för kvinnlig idrott och 1977 antogs ett handlingsprogram för lika villkor för kvinnor och män,

Inlämnad: 2016-12-07 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:465 av Eva Lindh (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.