Magdalena Andersson(S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 247
Titel Finansminister.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förmånsbeskattning av privat hälso- och sjukvårdsförsäkring

Svar på skriftlig fråga 2017/18:410 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Fi2017/04622/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:410 av Margareta Cederfelt (M) Förmånsbeskattning av privat hälso- och sjukvårdsförsäkring Margareta Cederfelt har frågat mig om jag, med beaktande av att majoriteten av remissinstanserna har uttalat sig

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:410 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 41 kB)

Kronofogdens specialindrivning

Svar på skriftlig fråga 2017/18:401 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Dnr Fi2017/04601/S3 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:401 av Maria Malmer Stenergard (M) Kronofogdens specialindrivning Maria Malmer Stenergard har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att säkerställa en god specialindrivningsverksamhet

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:401 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 37 kB)

UF-företagande

Svar på skriftlig fråga 2017/18:400 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

PAGE 2 Dnr Fi2017/04599/S3 Fi2017/04600/S3 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:399 och 2017/18:400 av Cecilia Widegren (M) Unga företagare respektive UF-företagande Cecilia Widegren har frågat mig om jag instämmer i att ungas företagsamhet har potential för

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:400 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.