Fredrik Eriksson(SD)

Fredrik Eriksson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 223
Titel Projektledare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post fredrik.p.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-22 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-22 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KU24 19 juni 2017 Kommittéberättelse - kommittéernas verksamhet under 2016
Debatt om förslag 2016/17:KU20 19 juni 2017 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2016/17:KU26 7 juni 2017 Indelning i utgiftsområden
Debatt om förslag 2016/17:KU28 7 juni 2017 Vissa frågor om kommersiell radio

med anledning av prop. 2016/17:180 En modern och rättssäker förvaltning – ny förvaltningslag

Motion 2016/17:3737 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3737 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:180 En modern och rättssäker förvaltning – ny förvaltningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om försenad handläggning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:KU31

Motion 2016/17:3737 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3737 av Fredrik Eriksson och Jonas Millard (båda SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2016/17:171 En ny kommunallag

Motion 2016/17:3734 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3734 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:171 En ny kommunallag Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Återta den kommunala självstyrelsen Kommunal verksamhet med ansvar för de gemensamma resurserna Oppositionens inflytande och


Utskottsberedning: 2016/17:KU30
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2016/17:3734 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3734 av Jonas Millard och Fredrik Eriksson (båda SD) (pdf, 88 kB)

Särskilda åtgärder efter terrordådet

Skriftlig fråga 2016/17:1230 av Fredrik Eriksson (SD)

Fråga 2016/17:1230 Särskilda åtgärder efter terrordådet av Fredrik Eriksson (SD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Trots otaliga varningar under många år för att terrorattacker kan och förmodligen kommer att inträffa även i Sverige verkar inte regeringen ha tagit detta på fullt allvar,

Inlämnad: 2017-04-11 Svarsdatum: 2017-04-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1230 av Fredrik Eriksson (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.