Fredrik Malm (L)

Fredrik Malm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Förbundsordförande
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864615
E-post fredrik.malm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU4

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 63 kB)

Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:489 Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Gränspolisen rapporterar att nuvarande regler om uppehållstillstånd på grund av gymnasiestudier gör det möjligt för en person att gång på gång stoppa avvisningar genom att

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L) (pdf, 78 kB)

Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:308 Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) För att man ska kunna bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck behöver kunskapen om förtryckets bakgrund och mekanismer öka i hela samhället men också bland människor

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.