Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Gunilla Nordgren(M)

Gunilla Nordgren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Titel Civilekonom.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865926
E-post gunilla.nordgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Slopandet av id-kontrollerna

Skriftlig fråga 2016/17:1388 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1388 Slopandet av id-kontrollerna av Gunilla Nordgren (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Jag ställde en muntlig fråga till ministern den 11 maj. Min fråga handlade om huruvida ministern var beredd att hjälpa kommunerna om slopandet av id-kontrollerna skulle medföra ett

Inlämnad: 2017-05-11 Svarsdatum: 2017-05-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1388 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 76 kB)

Id-kontrollerna vid Öresund

Skriftlig fråga 2016/17:1360 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1360 Id-kontrollerna vid Öresund av Gunilla Nordgren (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Den 2 maj 2017 beslutade regeringen att inte förlänga identitetskontrollerna vid Öresund. Beslutet började gälla med mycket kort varsel och id-kontrollerna togs bort vid midnatt den 3 maj. Många som pendlar

Inlämnad: 2017-05-05 Svarsdatum: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1360 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB)

Översyn av reglerna för friskvårdsbidrag

Skriftlig fråga 2016/17:1357 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1357 Översyn av reglerna för friskvårdsbidrag av Gunilla Nordgren (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Jag och flera andra har debatterat frågan om att ridning inte godkänns för friskvårdsbidrag med ministern. Sporten är i dag lättillgänglig, inte dyrare än många andra aktiviteter och kräver

Inlämnad: 2017-05-05 Svarsdatum: 2017-05-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1357 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.