Gunilla Nordgren (M)

Gunilla Nordgren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Titel Civilekonom.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865926
E-post gunilla.nordgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:402 av Lotta Finstorp (M) 13 mars 2018 Hästar och spiltor
Interpellationsdebatt 2017/18:235 av Karin Svensson Smith (MP) 20 december 2017 Biogas
Interpellationsdebatt 2017/18:221 av Gunilla Nordgren (M) 20 december 2017 Framtiden för svensk biogas
Interpellationsdebatt 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M) 20 december 2017 Behovet att bygga nya skyddsrum

Hästar och spiltor

Interpellation 2017/18:402 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:402 Hästar och spiltor av Lotta Finstorp M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Ridsporten är den mest jämlika sporten i världen. Det är den enda olympiska gren där män och kvinnor tävlar mot varandra på lika villkor. Att lära sig rida på ridskola har varit starten för många tävlingsryttare. Den svenska

Inlämnad: 2018-02-27 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:402 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hästar och spiltor

Behovet att bygga nya skyddsrum

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2017/18:253 Behovet att bygga nya skyddsrum av Gunilla Nordgren (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I en ny rapport från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, konstateras att de skyddsrum som finns i dag kan ge plats åt 7 miljoner invånare, vilket är otillräckligt

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet att bygga nya skyddsrum

Biogas

Interpellation 2017/18:235 av Karin Svensson Smith (MP)

Interpellation 2017/18:235 Biogas av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) Sveriges åtagande inför klimatavtalet i Paris var att bli ett av världens första fossilfria välfärdsländer. Eftersom ungefär tre fjärdedelar av oljeimporten till Sverige används inom transportsektorn måste denna

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:235 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 135 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Biogas

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.