Gunilla Nordgren (M)

Gunilla Nordgren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Titel Civilekonom.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865926
E-post gunilla.nordgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:605 av Gunilla Nordgren (M) 15 september 2017 Skärpt kontroll vid egen ansökan om konkurs
Interpellationsdebatt 2016/17:480 av Gunilla Nordgren (M) 30 maj 2017 Migrationsverkets anvisningar
Frågestund 11 maj 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:477 av Gunilla Nordgren (M) 9 maj 2017 Framtiden för svensk biogas

Byggande av skyddsrum vid nybyggnation av flerbostadshus

Skriftlig fråga 2017/18:934 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:934 Byggande av skyddsrum vid nybyggnation av flerbostadshus av Gunilla Nordgren M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I en rapport från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB konstateras det att de skyddsrum som finns i dag kan ge plats åt 7 miljoner invånare. Samtidigt är vi

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:934 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 90 kB)

Hästar och spiltor

Interpellation 2017/18:402 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:402 Hästar och spiltor av Lotta Finstorp M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Ridsporten är den mest jämlika sporten i världen. Det är den enda olympiska gren där män och kvinnor tävlar mot varandra på lika villkor. Att lära sig rida på ridskola har varit starten för många tävlingsryttare. Den svenska

Inlämnad: 2018-02-27 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:402 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hästar och spiltor

Placeringen av EMA

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:403 Placeringen av EMA av Gunilla Nordgren (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Sverige har goda förutsättningar att ligga i topp när det gäller forskning. Tyvärr förlorade vi nyligen omröstningen i EU om placeringen av EU:s läkemedelsmyndighet EMA, där Stockholm var den

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.