Gunilla Svantorp (S) - Riksdagen

Gunilla Svantorp (S)

Gunilla Svantorp (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Folkhögskolelärare/Fil.mag.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865755
E-post gunilla.svantorp[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och kulturutskottet 10 och 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Jan Erik Karlsson och Ritva Karlsson.
  • Utbildning

    3-årigt ekonomiskt gymnasium, Arvika 83. Fil.mag. (pedagogik, svenska och statsvetenskap) 01. Folkhögskollärarexamen 09.
  • Anställningar

    Redovisningsbiträde, Redovisningsbyrån i Årjäng 84-85. Dagbarnvårdare, Årjängs kommun 87-99. Fritidshemspersonal 99-01. Utredare, barnomsorgen 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Årjängs kommun 98-10, vice ordförande 11. Ledamot, socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Värmland 02-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 02-10 och arbetsutskottet 05-06. Vice ordförande, personalutskottet 02-10, ordförande 06-10. Landstingsråd och landstingsstyrelsens vice ordförande 06-10. Regionfullmäktig, Värmland 02-10. Ersättare, regionstyrelsen 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och sekreterare, Årjängs arbetarekommun 99-16. Ordförande, ABF Värmland 04-08 och 13-. Ordförande, Konstfrämjandet Värmland 12-16.
  • Bostadsort

    Årjäng

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den nationella planen för transportsystemet

Skriftlig fråga 2017/18:556 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2017/18:556 Den nationella planen för transportsystemet av Gunilla Svantorp (S) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) I Försvarsberedningens rapport som presenterades dagarna före jul påtalas att våra förbindelser västerut är ”av existentiellt intresse för både Sverige och Finland”. Aktuellt avsnitt i Försvarsberedningens

Inlämnad: 2018-01-04 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:556 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 90 kB)

Tullens verksamhet vid centrala gränsorter

Interpellation 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:136 Tullens verksamhet vid centrala gränsorter av Daniel Bäckström C till Finansminister Magdalena Andersson S Tullverket och tullstationerna med sin regionala spridning är centrala och grundläggande funktioner i det svenska samhället. Förutom att bevaka gränser, arbeta mot smuggling och ansvara

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tullens verksamhet vid centrala gränsorter

Nattstängning av tullstationen i Hån

Skriftlig fråga 2017/18:81 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2017/18:81 Nattstängning av tullstationen i Hån av Gunilla Svantorp (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Tullverket har haft planer på att stänga tullstationen i Hån nattetid på grund av kostnadseffektivitet. Flertalet politiker har tillsammans med näringslivet i Värmland upprepade gånger uppvaktat

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:81 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.