Hanna Westerén(S)

Hanna Westerén (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län, plats 33
Titel Utredare
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865160
E-post hanna.westeren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-07-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-10-09 – 2018-07-15
    • Ordinarie 2015-02-01 – 2017-10-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2015-02-01 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-10-31 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:NU17 10 maj 2017 Mineralpolitik
Debatt om förslag 2016/17:NU12 23 mars 2017 Näringspolitik
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Statsministerns frågestund 17 november 2016 Statsministerns frågestund

Alkoholreklam på sociala medier

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) Alkoholreklam på sociala medier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alkoholreklam på sociala medier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Alkoholreklamen har ökat kraftigt och reklamen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2676 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Funktionsnedsättningsperspektiv i arbetsmarknadspolitiken

Motion 2016/17:2131 av Hanna Westerén (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2131 av Hanna Westerén (S) Funktionsnedsättningsperspektiv i arbetsmarknadspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett tydligt funktionshindersperspektiv i arbetsmarknadspolitiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2016/17:AU4

Motion 2016/17:2131 av Hanna Westerén (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2131 av Hanna Westerén (S) (pdf, 58 kB)

Förbättrade villkor i arbetslöshetsförsäkringen

Motion 2016/17:1901 av Hanna Westerén (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1901 av Hanna Westerén (S) Förbättrade villkor i arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förbättrade villkor i arbetslöshetsförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arbetslöshetsförsäkringen


Utskottsberedning: 2016/17:AU4

Motion 2016/17:1901 av Hanna Westerén (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1901 av Hanna Westerén (S) (pdf, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.