Hanna Wigh(SD)

Hanna Wigh (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 349
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866544
E-post hanna.wigh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:216 av Bengt Eliasson (L) 20 januari 2017 Tilläggsdirektiv till LSS-utredningen
Interpellationsdebatt 2016/17:215 av Bengt Eliasson (L) 20 januari 2017 Träffsäkra insatser inom LSS
Interpellationsdebatt 2016/17:207 av Bengt Eliasson (L) 20 januari 2017 Överutnyttjande av assistansersättningen
Frågestund 12 januari 2017 Frågestund

Tilläggsdirektiv till LSS-utredningen

Interpellation 2016/17:216 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:216 Tilläggsdirektiv till LSS-utredningen av Bengt Eliasson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Åsa Regnér har i olika sammanhang sagt att det inte finns några skäl för assistansberättigade och deras anhöriga att känna oro. Det är välkommet. Men en betydande orsak till deras oro är regeringens

Inlämnad: 2016-12-21 Svarsdatum: 2017-01-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:216 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tilläggsdirektiv till LSS-utredningen

Träffsäkra insatser inom LSS

Interpellation 2016/17:215 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:215 Träffsäkra insatser inom LSS av Bengt Eliasson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) När Åsa Regnér och andra företrädare för regeringen talar om LSS framkommer ofta att de är bekymrade över insatsernas ”träffsäkerhet”. I direktiven till LSS-utredningen (dir. 2016:40) återkommer ordet ett

Inlämnad: 2016-12-20 Svarsdatum: 2017-01-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:215 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Träffsäkra insatser inom LSS

Överutnyttjande av assistansersättningen

Interpellation 2016/17:207 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:207 Överutnyttjande av assistansersättningen av Bengt Eliasson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Åsa Regnér framhåller ofta vikten av att motverka överutnyttjande inom personlig assistans. Vi delar uppfattningen att fusk och felaktigheter ska bekämpas. Men det ska göras utan att personer

Inlämnad: 2016-12-19 Svarsdatum: 2017-01-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:207 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Överutnyttjande av assistansersättningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.