Hannah Bergstedt (S)

Hannah Bergstedt (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Mediepedagog.
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ordinarie 2017-08-02 – 2018-04-15
    • Ledig 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2008-12-01 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 070820-080331 och 081022-090125). Ledamot civilutskottet 10-12 och skatteutskottet 12-. Suppleant justitieutskottet 07-09, civilutskottet 07-09, miljö- och jordbruksutskottet 07-08, trafikutskottet 08-09, socialförsäkringsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Skogs- och markarbetaren Jan Bergstedt och konfektionssäljerskan Lisbeth Adersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, estetisk linje (konst och formgivning), Strömbacka Piteå 93-96. Mediepedagog, Musikhögskolan Piteå 98-00.
  • Anställningar

    Storkök, Fagerviks kurs- och lägergård. Mässarrangör, Piteå kommun. Hotellstäderska, Piteå Stadshotell. Butiksbiträde, Hemköp. Servitris, kafé. Butiksbiträde, Konsum Svensbyn. Fiskpackare, Fisk i Norr. Handledare, Filmproduktion, Piteå kommun. Vältförare, NCC. Ombudsman, Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Socialdemokraterna i Piteå och Socialdemokraterna Norrbotten. Säljare/marknadsförare Thomas Riklund AB. Ombudsman, Unga Örnar, Norrbotten.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Piteå kommun 00-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, förbundsstyrelsen HBT Socialdemokraterna, Svenbyns S-förening och Socialdemokraternas distriktsstyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:80 Äktenskapsfrågor

Motion 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. (s, mp, v) med anledning av prop. 2008/09:80 Äktenskapsfrågor -s68098 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor. Motivering Liksom regeringen skriver i sin proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor är huvudfrågan


Utskottsberedning: 2008/09:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2008/09:C4 av Carina Moberg m.fl. (s, mp, v) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2008/09:91 Ägarlägenheter

Motion 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2008/09:91 Ägarlägenheter -s68094 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:91 Ägarlägenheter. Motivering Den borgerliga regeringen har under sina två år vid makten monterat ned den sociala


Utskottsberedning: 2008/09:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C3 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 53 kB)

Arbetsgivaransvaret hos statliga bolag

Skriftlig fråga 2008/09:318 av Bergstedt, Hannah (s)

den 28 november Fråga 2008/09:318 Arbetsgivaransvaret hos statliga bolag av Hannah Bergstedt (s) till näringsminister Maud Olofsson (c) Setra, där staten är delägare, har tidigare lagt ned sitt sågverk i Seskarö i Haparanda och har nu meddelat att sågverket i Piteå hotas av nedläggning.

Inlämnad: 2008-11-28 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.