Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 307
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar. Motivering Utgångspunkten


Utskottsberedning: 2018/19:SfU10

Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå

Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att föräldrapenning på grundnivån ska kvoteras. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:SfU11

Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.