Hans Ekström (S)

Hans Ekström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 251
Titel Lärare
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865863
E-post hans.ekstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-16
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant finansutskottet 10-14. Ledamot Valprövningsnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Industritjänstemannen Carl-Axel Ekström och museikanslisten Gun Ekström, f. Holmgren.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, S:t Eskils skola i Eskilstuna, slutår 77. Ämneslärarexamen (historia, samhällskunskap och religion), slutår 82.
  • Anställningar

    Lärare, Eskilstuna kommun 82-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen i Södermanlands län 95-, Länsstyrelsens råd 11-. Ledamot, Mälardalens högskolas styrelse 95-10. Ledamot, PBL-kommittén 03-05.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eskilstuna 88-10. Kommunalråd 92-10. Vice ordförande, kommundelsnämnden Kafjärden-Öster 86-91. Ordförande, kommunstyrelsen 95-10. Suppleant, Tunafors-Ärla sociala distriktsnämnd 84-85.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Söders socialdemokratiska förening 83-85. Ordförande, Östermalms socialdemokratiska förening. Ledamot, Sörmlands partidistrikts styrelse 95-. Ordförande, Sörmlands partidistrikt 05-. Ersättare, partistyrelsen 05-11 och ledamot 11-. Ledamot, Svenska kommunförbundet/Sveriges Kommuner och Landsting, självstyrelseberedningen 95-99, samhällsbyggnadsberedningen 99-07, styrelsen 07-11. Vice ordförande, Länstrafiken Sörmland 95-11. Ledamot, Mälardalsrådets styrelse 95-11, ordförande 96-97, vice ordförande 07-11. Ordförande, trafik- och planeringsutskottet 99-07. Vice ordförande, Eurotowns 99-10. Vice ordförande, Robotdalen 04-. Ordförande, E20-gruppen 99-08. Vice ordförande, Eskilstuna logistik och etablering 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Grafikens hus i Mariefred

Interpellation 2013/14:370 av Ekström, Hans (S)

den 19 mars Interpellation 2013/14:370 Grafikens hus i Mariefred av Hans Ekström S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I helgen brann Grafikens hus i Mariefred. Stora kulturella värden gick till spillo. Resultatet av många människors frivilligarbete och gåvor och ett viktigt besöksmål i Mariefred

Inlämnad: 2014-03-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Grafikens hus i Mariefred

Begränsning av kredittider

Interpellation 2013/14:121 av Ekström, Hans (S)

den 14 november Interpellation 2013/14:121 Begränsning av kredittider av Hans Ekström S till justitieminister Beatrice Ask M Undertecknad skrev förra året en motion tillsammans med Peter Persson och Börje Vestlund som rörde begränsning av kredittider för företag. Motionen heter 2012/13:C394 Nationell lagstiftning

Inlämnad: 2013-11-14 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Begränsning av kredittider

Betalningstider i näringslivet

Interpellation 2013/14:119 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 13 november Interpellation 2013/14:119 Betalningstider i näringslivet av Carina Adolfsson Elgestam S till justitieminister Beatrice Ask M Det är i de små och medelstora företagen som de nya jobben skapas. Därför bör regelverk och system i största möjliga mån utformas så att dessa företag kan expandera och anställa

Inlämnad: 2013-11-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Betalningstider i näringslivet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.