Hans Unander(S)

Hans Unander (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Målare.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-03-31
    • Ersättare 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Ersättare 2008-10-22 – 2009-01-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2004-09-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-31
    • Suppleant 2010-03-12 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2017-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:FiU6 26 oktober 2016 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015
Interpellationsdebatt 2014/15:445 av Anders Ahlgren (C) 2 juni 2015 Centralisering av Skatteverkets kontor
Debatt om förslag 2012/13:TU9 6 mars 2013 Trafikverkets upphandling av vägar och järnvägar

Lantmäteriet

Skriftlig fråga 2016/17:797 av Hans Unander (S)

Fråga 2016/17:797 Lantmäteriet av Hans Unander (S) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Undertecknad har av flera kommunföreträdare fått frågor om Lantmäteriets verksamhet. De lyfter fram att det är ett problem att Lantmäteriet lämnar landsbygden, men det allvarligaste – enligt min uppfattning – är att man ifrågasätter

Inlämnad: 2017-02-02 Svarsdatum: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:797 av Hans Unander (S) (pdf, 73 kB)

Ökade resurser till vägnätet i Dalarna

Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) Ökade resurser till vägnätet i Dalarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att investera i landsbygdens vägnät för att


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) (pdf, 67 kB)

Trafikplikt på Mora flygplats

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) Trafikplikt på Mora flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna till trafikplikt för Mora-Siljan flygplats samt om flygplatsen kan få tillgång


Utskottsberedning: 2016/17:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.