Heidi Karlsson(SD)

Heidi Karlsson (SD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Undersköterska
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866396
E-post heidi.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Julia Kronlid
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-03-21 – 2017-06-30
    • Ersättare 2017-03-19 – 2017-03-20
    • Ersättare 2016-07-29 – 2017-03-18
    • Ersättare 2016-01-11 – 2016-07-28
    • Ersättare 2015-04-01 – 2015-05-15
    • Ersättare 2014-12-22 – 2015-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2015-05-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2016-02-25 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-03-01 – 2017-03-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av skr. 2016/17:51 Riksrevisionens rapport om felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen

Motion 2016/17:3587 av Linus Bylund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3587 av Linus Bylund m.fl. (SD) med anledning av skr. 2016/17:51 Riksrevisionens rapport om felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Riksrevisionens rekommendation till regeringen att


Utskottsberedning: 2016/17:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3587 av Linus Bylund m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3587 av Linus Bylund m.fl. (SD) (pdf, 60 kB)

med anledning av prop. 2016/17:17 Genomförande av det omarbetade asylprocedurdirektivet

Motion 2016/17:3511 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3511 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:17 Genomförande av det omarbetade asylprocedurdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skyldigheter för asylsökande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU6

Motion 2016/17:3511 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3511 av Jennie Åfeldt m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2016/17:3481 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3481 av Paula Bieler m.fl. (SD) Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabell 1. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn


Utskottsberedning: 2016/17:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3481 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:3481 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.