Helena Lindahl(C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 139
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865984
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Outredda brott i norra Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1813 Outredda brott i norra Sverige av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Antalet outredda brott i norra Sverige verkar eskalera i rasande takt. Enligt Svenska Dagbladet visar polisens statistik att antalet outredda brott ökar med 1,3 procent i riket. Samma

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C) (pdf, 67 kB)

Polisens närvaro på landsbygden

Skriftlig fråga 2016/17:1791 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1791 Polisens närvaro på landsbygden av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) För en kort tid sedan utsattes matbutiken i Klimpfjäll i Västerbottens inland för inbrott. 200 000 kronor stals från kassaskåpet, pengar som till största delen tillhörde butiksinnehavaren

Inlämnad: 2017-08-08 Svarsdatum: 2017-08-24 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1791 av Helena Lindahl (C) (pdf, 78 kB)

Ökat stöd till statlig upphandling av flygtrafik

Skriftlig fråga 2016/17:1503 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1503 Ökat stöd till statlig upphandling av flygtrafik av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sveriges riksdag har beslutat om ett transportpolitiskt mål som betyder att det ska finnas grundläggande tillgänglighet till goda transporter i hela landet. Det innebär att staten via Trafikverket

Inlämnad: 2017-05-31 Svarsdatum: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1503 av Helena Lindahl (C) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.