Ida Drougge(M)

Ida Drougge (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 320
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865448
E-post ida.drougge[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-07-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Sammanfattning Alla har rätt till bra kunskaper men ingen ska ha rätt att utsätta elever för en dålig skola. Därför lägger vi fram flera förslag för att stärka läraryrket, utöka


Utskottsberedning: FiU 2017/18:UbU1

Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3857 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 117 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en satsning


Utskottsberedning: 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3856 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Utbildning som leder till jobb

Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) Utbildning som leder till jobb Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om studie- och yrkesvägledning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3361 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.