Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Utbildning och forskning

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:41 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:41 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om att säkerställa att


Utskottsberedning: 2018/19:SfU10

Motion 2018/19:41 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:41 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2017/18:271 Ändrade regler för Första–Fjärde AP-fonderna

Motion 2018/19:40 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:40 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:271 Ändrade regler för FörstaFjärde AP-fonderna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gränsvärdena för AP-fondernas ägande i svenska aktiebolag bör höjas och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:FiU14

Motion 2018/19:40 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:40 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.