Ilona Szatmari Waldau (V)

Ilona Szatmari Waldau (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 146
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ilona.waldau[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-03-08 –
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:UbU6 27 februari 2019 Lärosätenas lokalförsörjning
Debatt om förslag 2018/19:UbU1 19 december 2018 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Debatt om förslag 2018/19:UbU4 21 november 2018 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön

med anledning av prop. 2018/19:91 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:91 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gällande regelverk kring saklig grund och skriftligt besked bör behållas

2019-04-16

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2018/19:82 Avskaffad särskild löneskatt för äldre

Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:82 Avskaffad särskild löneskatt för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:82 Avskaffad särskild löneskatt för äldre. Motivering En särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster infördes i samband


Utskottsberedning: 2018/19:SkU18

Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2018/19:54 Nya skatteregler för ägarskiften mellan närstående i fåmansföretag

Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:54 Nya skatteregler för ägarskiften mellan närstående i fåmansföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:54. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma


Utskottsberedning: 2018/19:SkU17

Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.