Isabella Hökmark(M)

Isabella Hökmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 83
Titel Civilekonom
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864762
E-post isabella.hokmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-17 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förutsättningarna för dataspelsnäringen

Interpellation 2017/18:154 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2017/18:154 Förutsättningarna för dataspelsnäringen av Isabella Hökmark (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den svenska dataspelsnäringen fortsätter att växa lavinartat. De senaste tre åren har branschens omsättning vuxit till över 12 miljarder kronor, en fördubbling på

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:154 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 77 kB)

Torskkvoterna i Östersjön

Interpellation 2017/18:110 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2017/18:110 Torskkvoterna i Östersjön av Isabella Hökmark (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I september frågade jag statsrådet om hur han kan garantera att regeringen inte accepterar att kvoterna för torskbeståndet sätts på en högre nivå än vad internationella havsforskningsrådet Ices rekommenderar.

Inlämnad: 2017-11-07 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:110 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Torskkvoterna i Östersjön

En modern politik för civilsamhället

Motion 2017/18:3069 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3069 av Olof Lavesson m.fl. (M) En modern politik för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Myndigheten för vård- och omsorgsanalys i uppdrag att systematiskt sammanställa goda exempel på samarbeten som finns


Utskottsberedning: KrU 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:3069 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3069 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.