Jabar Amin(MP)

Jabar Amin (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 108
Titel Statsvetare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866430
E-post jabar.amin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fasa ut avräkningarna från biståndet

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) Fasa ut avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner


Utskottsberedning: 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3017 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 62 kB)

Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) Uppsägning av värdlandsavtal med Nato och lagstiftning mot kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt skriva under FN:s konvention om globalt förbud mot kärnvapen och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2960 av Valter Mutt m.fl. (MP) (pdf, 66 kB)

Glesbygdsavdrag i samband med bensinprishöjningar

Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP) Glesbygdsavdrag i samband med bensinprishöjningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska beakta glesbygden i framtida utformande av bensinskatter så att ett glesbygdsavdrag införs i samband


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3016 av Jabar Amin (MP) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.