Jakob Forssmed (KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-13 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 – 2018-10-09
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03, 04, 10 och 14- (ersättare 030415-030613, 040426-040528 och statsrådsersättare 101004-101005). Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 03 och 14- och utrikesutskottet 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare, Kristdemokraterna 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

Motion 2003/04:Fi27 av Mats Odell m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi27 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att införa ett nytt bidrag för installation av hissar förslag nummer 25 och 26Riksdagen avslår regeringens förslag om att


Utskottsberedning: 2003/04:FiU21
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2003/04:133 Överföring av periodiseringsfond och expansionsfond vid ombildning till aktiebolag, m.m.

Motion 2003/04:Sk34 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk34 av Lars Gustafsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:133 Överföring av periodiseringsfond och expansionsfond vid ombildning till aktiebolag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med lagförslag i enlighet med vad som anförs i


Utskottsberedning: 2003/04:SkU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.