Jakob Forssmed (KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-13 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 –
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tidsbegränsade uppehållstillstånd även för alternativt


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 106 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Partimotion Motion till riksdagen 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition 1. Inledning Kristdemokraterna vill ha en ekonomisk politik som skapar förutsättningar för människor att bygga goda relationer och känna trygghet och tillit samt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 238 kB) Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 762 kB)

med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet

Motion 2015/16:3288 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3288 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:67 Särskilda åtgärder vid allvarlig fara för den allmänna ordningen eller den inre säkerheten i landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tidsgränsen om sex månader


Utskottsberedning: 2015/16:JuU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2015/16:3288 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3288 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.