Jakob Forssmed(KD)

Jakob Forssmed (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864391
E-post jakob.forssmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-13 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-01-12 – 2017-02-12
    • Ordinarie 2016-03-05 – 2017-01-11
    • Ledig 2016-01-14 – 2016-03-04
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-26 – 2004-05-28
    • Ersättare 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 –
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2004-05-03 – 2004-05-28
    • Suppleant 2003-04-15 – 2003-06-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-04-25 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:80 Ny lag om bostadsanpassningsbidrag

Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) med anledning av prop. 2017/18:80 Ny lag om bostadsanpassningsbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsanpassningsbidrag även ska kunna lämnas för åtgärder som förbättrar brandsäkerheten


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3981 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

Kapaciteten på Citybanan

Skriftlig fråga 2017/18:464 av Jakob Forssmed (KD)

Fråga 2017/18:464 Kapaciteten på Citybanan av Jakob Forssmed (KD) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Tidigare i år fick tågresenärerna i Stockholm glädjen att få börja åka pendeltåg via den nya Citybanan. Den har varit efterlängtad. Men likt den gamla berättelsen om skräddaren och den nya kostymen verkar utfallet

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:464 av Jakob Forssmed (KD) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1 2017/18:FöU7 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:KU33 2017/18:NU22 2017/18:TU1 2017/18:TU10 2017/18:TU11 2017/18:TU13 2017/18:TU14 2017/18:TU17 2017/18:TU4 2017/18:TU5 2017/18:TU6 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (60 yrkanden): 15 avslag, 45 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (docx, 104 kB) Motion 2017/18:3766 av Robert Halef m.fl. (KD) (pdf, 220 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.