Jamal El-Haj(S)

Jamal El-Haj (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 36
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jamal.el-haj[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Leif Jakobsson
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-06-15 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 september 2017 Frågestund
Frågestund 11 maj 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:SkU23 6 april 2017 Beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2016/17:SkU25 29 mars 2017 Mervärdesskatt

Demokratin och naturen i Indonesien

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Gör Sverige till världens bästa innovations-, investerings- och etableringsland

Motion 2017/18:3301 av Jamal El-Haj (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3301 av Jamal El-Haj (S) Gör Sverige till världens bästa innovations-, investerings- och etableringsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheterna att verka för att stärka kapaciteten i Sveriges exportfrämjande,


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:3301 av Jamal El-Haj (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3301 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 63 kB)

Fehmarn bält-förbindelsen

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) Fehmarn bält-förbindelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningen för att ta fram en strategi kring Fehmarn bält-förbindelsen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Danmark


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.