Jamal Mouneimne (S)

Jamal Mouneimne (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Energirådgivare/Byggnadsinspektör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-12

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-10-29 – 2017-09-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-08-31 – 2017-09-12
    • Extra suppleant 2015-11-03 – 2017-06-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (ersättare 151029-). Extra suppleant utrikesutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Energi- och byggingenjör.
  • Anställningar

    Eget företag, Hotell Lappland, Lycksele kommun.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Utrikespolitisk debatt 15 februari 2017 Utrikespolitisk debatt
Frågestund 8 december 2016 Frågestund
Frågestund 9 juni 2016 Frågestund

Kompetens i hela landet

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2016/17:888 Kompetens i hela landet av Jamal Mouneimne (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Vi i Norrland ser inte att vi får samma tillgång till utbildningar som tjänstepersoner i södra Sverige. Detta skapar en obalans mellan kommunerna och resulterar i att kompetensen i norr inte blir densamma som

Inlämnad: 2017-02-15 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 76 kB)

Kränkning av mänskliga rättigheter i Burma

Skriftlig fråga 2015/16:1406 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2015/16:1406 Kränkning av mänskliga rättigheter i Burma av Jamal Mouneimne (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) FN:s människorättsschef kritiserar de styrande i Burma för att utsätta den muslimska minoriteten rohingya för diskriminering och övergrep som kan utgöra ett brott mot mänskliga rättigheter.

Inlämnad: 2016-06-22 Svarsdatum: 2016-07-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1406 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 80 kB)

Varsel och nedläggningar i träindustrin

Skriftlig fråga 2015/16:1290 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2015/16:1290 Varsel och nedläggningar i träindustrin av Jamal Mouneimne (S) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Stora varsel har lagts inom träindustrin, i bland annat Lycksele, Malå, Norsjö och Vindeln.  Det senaste handlar om Ikea, som lägger ned sin produktion i Malå och i stort sett

Inlämnad: 2016-05-27 Svarsdatum: 2016-06-08 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1290 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.