Jamal Mouneimne (S)

Jamal Mouneimne (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Energirådgivare/Byggnadsinspektör
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-12

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-10-29 – 2017-09-12
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-08-31 – 2017-09-12
    • Extra suppleant 2015-11-03 – 2017-06-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (ersättare 151029-). Extra suppleant utrikesutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Energi- och byggingenjör.
  • Anställningar

    Eget företag, Hotell Lappland, Lycksele kommun.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Utrikespolitisk debatt 15 februari 2017 Utrikespolitisk debatt
Frågestund 8 december 2016 Frågestund
Frågestund 9 juni 2016 Frågestund

Utvärdering av konkurrensutsättningen

Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S) Utvärdering av konkurrensutsättningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av följderna av omregleringen av fordonsbesiktningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:SoU6 2016/17:TU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S) (docx, 46 kB) Motion 2016/17:1895 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Skånes infrastruktur

Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom infrastrukturplaneringen studera möjligheterna för fortsatt utveckling av skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skånes


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1708 av Kerstin Nilsson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Kvarkentrafiken

Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S) Kvarkentrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten till ett ställningstagande om de öst–västliga kommunikationerna över Kvarken och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:1400 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.