Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säkerhetsläckan vid Transportstyrelsen

Skriftlig fråga 2017/18:457 av Jan Ericson (M)

Fråga 2017/18:457 Säkerhetsläckan vid Transportstyrelsen av Jan Ericson (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) Säkerhetsskandalen vid Transportstyrelsen har hittills lett till att två ministrar och en statssekreterares slutat. Statsministern själv framhöll vid de presskonferenser där han berättade att ministrar

Inlämnad: 2017-12-08 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:457 av Jan Ericson (M) (pdf, 85 kB)

Migrationsverkets skuld till kommunsektorn

Interpellation 2017/18:222 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:222 Migrationsverkets skuld till kommunsektorn av Jan Ericson (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) För drygt ett år sedan ställde jag en interpellation till dåvarande migrationsminister Morgan Johansson (S) med anledning av Migrationsverkets stora obetalda skuld till kommunerna. I den

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:222 av Jan Ericson (M) (pdf, 77 kB)

Migrationsverkets skulder till kommunerna

Interpellation 2017/18:171 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2017/18:171 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Boriana Åberg (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I samband med frågestunden den 19 oktober 2017 frågade jag statsrådet Heléne Fritzon om Migrationsverkets skulder till kommunerna för mottagandet av ensamkommande. Statsrådet svarade att

Inlämnad: 2017-11-17 Svarsdatum: 2017-12-05 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:171 av Boriana Åberg (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Migrationsverkets skulder till kommunerna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.