Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunernas hantering av extra statsbidrag för ensamkommande

Interpellation 2017/18:50 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:50 Kommunernas hantering av extra statsbidrag för ensamkommande av Jan Ericson (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Före sommaren gav regeringen besked om att man skjuter till 195 miljoner som stöd till kommuner där det bor asylsökande ungdomar som fyller 18 år under asylprocessen eller

Inlämnad: 2017-10-23 Svarsdatum: 2017-11-14 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:50 av Jan Ericson (M) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunernas hantering av extra statsbidrag för ensamkommande

Strategi för att fasa ut djurförsök

Motion 2017/18:3768 av Betty Malmberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3768 av Betty Malmberg m.fl. (M) Strategi för att fasa ut djurförsök Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige behöver en strategi för att fasa ut försök på levande djur då så är möjligt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:3768 av Betty Malmberg m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3768 av Betty Malmberg m.fl. (M) (pdf, 64 kB)

En moderniserad vapenlagstiftning

Motion 2017/18:3423 av Sten Bergheden m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3423 av Sten Bergheden m.fl. (M) En moderniserad vapenlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över och modernisera vapenlagstiftningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:JuU13

Motion 2017/18:3423 av Sten Bergheden m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3423 av Sten Bergheden m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.