Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bekämpning av den spanska skogssnigeln

Skriftlig fråga 2006/07:1492 av Ericson, Jan (m)

den 18 juli Fråga 2006/07:1492 Bekämpning av den spanska skogssnigeln av Jan Ericson (m) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Den spanska skogssnigeln – mördarsnigeln – sprider sig allt snabbare över landet, och har nu också börjat para sig med vår svenska skogssnigel, vilket skapar

Inlämnad: 2007-07-18 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Bostadsanpassningsbidrag

Skriftlig fråga 2006/07:488 av Ericson, Jan (m)

den 16 januari Fråga 2006/07:488 Bostadsanpassningsbidrag av Jan Ericson (m) till statsrådet Maria Larsson (kd) Riksdagens utredningstjänst (RUT) har, på mitt uppdrag, utrett rättsläget rörande bostadsanpassningsbidrag. Personer som i dag får hissar och annan kostnadskrävande utrustning

Inlämnad: 2007-01-16 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Införande av vårdnadsbidrag

Skriftlig fråga 2006/07:215 av Ericson, Jan (m)

den 24 november Fråga 2006/07:215 Införande av vårdnadsbidrag av Jan Ericson (m) till socialminister Göran Hägglund (kd) I många svenska kommuner finns ett starkt tryck från invånarna att skapa ökad rättvisa mellan de familjer som utnyttjar kommunal barnomsorg och förskola och dem

Inlämnad: 2006-11-24 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.