Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Branschen för körkorts- och ID-fotografering

Skriftlig fråga 2008/09:644 av Ericson, Jan (m)

den 20 februari Fråga 2008/09:644 Branschen för körkorts- och ID-fotografering av Jan Ericson (m) till näringsminister Maud Olofsson (c) Under den tidigare s-regeringen fråntog man fotograferna passfotograferingen och förde över denna till polisen. Detta gjorde enligt branschen tusentals

Inlämnad: 2009-02-20 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Nya vårdnadsregler

Motion 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m) Nya vårdnadsregler m1849 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gällande vårdnadsregler skyndsamt bör ses över. Motivering Idag växer fler barn än någonsin upp utan kontakt


Utskottsberedning: 2008/09:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m) (doc, 56 kB)

En svensk universitetsutbildning för kiropraktorer

Motion 2008/09:Ub551 av Cecilie Tenfjord-Toftby och Jan Ericson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub551 av Cecilie Tenfjord-Toftby och Jan Ericson (m) En svensk universitetsutbildning för kiropraktorer Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en universitetsanknuten kiropraktorutbildning


Utskottsberedning: 2008/09:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub551 av Cecilie Tenfjord-Toftby och Jan Ericson (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.