Jan Ericson(M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 304
Titel Jurist
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europakorridoren

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) Europakorridoren m1859 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Europakorridoren. Motivering Totalt finns idag mer än 550 mil höghastighetsbanor i Europa och år 2025 väntas 850 mil


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) (doc, 41 kB)

Nya vårdnadsregler

Motion 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m) Nya vårdnadsregler m1992 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Omskärelse av omyndiga pojkar

Motion 2009/10:So324 av Bengt-Anders Johansson och Jan Ericson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So324 av Bengt-Anders Johansson och Jan Ericson (m) Omskärelse av omyndiga pojkar Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om omskärelse av omyndiga pojkar. Motivering En aktuell fråga i


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So324 av Bengt-Anders Johansson och Jan Ericson (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.